Hosszú távon, a konkrét célok elérése, a boldogulás megalapozása után egyben tartható-e egy kapcsolat, ha nincs közös életszemlélet? A kétszeres Kossuth-díjas írónő nemcsak az okokat és az okozatokat mutatja be mesterien, hanem - a görög tragédiák mintájára - a döntéseket motiváló szakrális hátteret is megvilágítja.
Bár a mű 1982-ben jelent meg először - már akkor is nagy sikert aratva -, témája, a párkapcsolati dinamika, mely sokszor a szerelem-válság-szakítás-új kapcsolat mókuskerékszerű mintázatát ismétli, ma éppoly időszerű, mint negyven éve volt. A Jákob lajtorjája az évek során sokaknak segített saját elakadt élethelyzetük felismerésében és sorsuk megfordításában.
JÓKAI ANNA (1932-2017): a Nemzet Művésze címmel kitüntetett, kétszeres Kossuth-díjas és József Attila-díjas írónő. Hatalmas életművét regények, esszé- és novelláskötetek, versimák alkotják, köztük olyan klasszikusok, mint a Szegény Sudár Anna, a Ne féljetek vagy a Godot megjött. Műveiben központi szerepet kap a közöny elleni küzdelem, a szeretet ereje, a spiritualitás és a keresztény értékek képviselete.