Pusztán az, hogy jókor és jó helyre született, s a kiegyezés utáni hatalmas lendületű fejlődés idején kezdte munkáját? Vagy a Pest, Buda és Óbuda 1873-as egyesítésével létrejövő fővárosban a kevés építész közül könnyű volt kiemelkedni? Vagy csak puszta véletlen, hogy a jól rajzoló fiút mentora nem a művészi, hanem az akkor „technikusi”-nak nevezett, azaz műszaki pályára irányította? Csak a szerencse hozta, hogy 24 évesen nyilvános, rendes egyetemi tanár lett? Feltehetjük a kérdést, hogy mindez elegendő-e egy ilyen hatalmas ívű szakmai, emberi pályafutáshoz.
Vagy kellett a korán megmutatkozó sokirányú érdeklődés, a családja iránt érzett felelősség és a tanulmányai során bővülő ismereteiből kifejlődő tudásvágy? Kellett az ifjúkori dacos magyarkodásból kinövő, mélyen átérzett és tudatosan képviselt hazaszeretet? És kellett a szerető családi háttér, a biztos hit és a megingathatatlan erkölcs is?
Jelen kötet célja, hogy lehetőséget adjon az olvasónak bepillantani Hauszmann építészeti és oktatói munkássága mellett egy nagyra hivatott ember életébe. Aki titkokat, botrányokat keresne, más könyvet vegyen a kezébe, itt egy munkában gazdag és eredményes élet leírását találja, melyből választ kaphat a fent feltett kérdésekre.